Stackpole Electronics Inc. RSF2GB36K0
RSF2GB36K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB36K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 36K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB36K0.pdf
Availability of RSF2GB36K0
QUANTITY
RSF2GB36K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB36K0
Internal Part NumberEIS-RSF2GB36K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB36K0
Related LinksRSF2G, RSF2GB36K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB36K0 Details Description
Related parts for RSF2GB36K0
MOSFET N-CH 900V 1.7A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMA datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 18POS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 150K OHM 5% 0805 datasheet.pdf