Stackpole Electronics Inc. RSF2GB56R0
RSF2GB56R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB56R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 56 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB56R0.pdf
Availability of RSF2GB56R0
QUANTITY
RSF2GB56R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB56R0
Internal Part NumberEIS-RSF2GB56R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB56R0
Related LinksRSF2G, RSF2GB56R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB56R0 Details Description
Related parts for RSF2GB56R0
FUSE CERAMIC 1.6A 440VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 2K 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 10P10C SHIELDED datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
TERM BLADE NON-GENDR 14-18AWG TI datasheet.pdf
RES 330 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 14POS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5POS SLD CUP datasheet.pdf