Stackpole Electronics Inc. RSF2GB62K0
RSF2GB62K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB62K0
Brief Description
RES MO 2W 62K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB62K0.pdf
Availability of RSF2GB62K0
QUANTITY
RSF2GB62K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB62K0
Internal Part NumberEIS-RSF2GB62K0
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB62K0
Related LinksRSF2G, RSF2GB62K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB62K0 Details Description
Related parts for RSF2GB62K0
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 128POS DUAL TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CARD EDGE datasheet.pdf
LJT 8C 8#16 PIN RECP datasheet.pdf
TV 4C 4#16 PIN RECP datasheet.pdf
68UF 50V 6,3X11 datasheet.pdf