Stackpole Electronics Inc. RSF2JA4K70
RSF2JA4K70 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JA4K70
Brief Description
RES MO 2W 4.7K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JA4K70.pdf
Availability of RSF2JA4K70
QUANTITY
RSF2JA4K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JA4K70
Internal Part NumberEIS-RSF2JA4K70
Standard Package500
SeriesRSF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JA4K70
Related LinksRSF2J, RSF2JA4K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JA4K70 Details Description
Related parts for RSF2JA4K70
RES 1.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 15K OHM SMD 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER TRI-AXIS 10-LGA datasheet.pdf
CONN FEMALE 19POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
1.5/PK" SQUARE - 5/PK datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf