Stackpole Electronics Inc. RSF2JB24K0
RSF2JB24K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JB24K0
Brief Description
RES MO 2W 24K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JB24K0.pdf
Availability of RSF2JB24K0
QUANTITY
RSF2JB24K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JB24K0
Internal Part NumberEIS-RSF2JB24K0
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JB24K0
Related LinksRSF2J, RSF2JB24K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JB24K0 Details Description
Related parts for RSF2JB24K0
POWER SUPPLY DGTL PROGRAM 0-32V datasheet.pdf
IC I2C EEPROM DIP SWITCH 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 6200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
DISPLAY DIGITAL POS 12-24VDC RED datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 5-HVSOF datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
27W2 F S/C 10A WATER RES 4-40 datasheet.pdf