Stackpole Electronics Inc. RSF2JB2R70
RSF2JB2R70 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JB2R70
Brief Description
RES MO 2W 2.7 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JB2R70.pdf
Availability of RSF2JB2R70
QUANTITY
RSF2JB2R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JB2R70
Internal Part NumberEIS-RSF2JB2R70
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JB2R70
Related LinksRSF2J, RSF2JB2R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JB2R70 Details Description
Related parts for RSF2JB2R70
HOOK-UP SOLID 22AWG BLUE 100' datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 36K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT MG HD 16 RJ45 2FX MM L datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 420W datasheet.pdf
Isolated 3W Single Output DC/DC Converters datasheet.pdf