Stackpole Electronics Inc. RSF2JT160R
RSF2JT160R picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT160R
Brief Description
RES MO 2W 160 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT160R.pdf
Availability of RSF2JT160R
QUANTITY
RSF2JT160R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT160R
Internal Part NumberEIS-RSF2JT160R
Standard Package1,000
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT160R
Related LinksRSF2J, RSF2JT160R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT160R Details Description
Related parts for RSF2JT160R
RES SMD 93.1 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SINGLE BD COMPUTER AMD GEODE NX datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
24P MTA100 CONN ASSY BLU LF datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
LITEPIPE ASSY RED 5MM THR 1.12"L datasheet.pdf