Stackpole Electronics Inc. RSF2JT1R00
RSF2JT1R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT1R00
Brief Description
RES MO 2W 1 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT1R00.pdf
Availability of RSF2JT1R00
QUANTITY
RSF2JT1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT1R00
Internal Part NumberEIS-RSF2JT1R00
Standard Package1,000
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT1R00
Related LinksRSF2J, RSF2JT1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT1R00 Details Description
Related parts for RSF2JT1R00
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3 PG13 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
10X2 MTE PIN SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3A 42.9 MOHM SMD datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 22AWG TIN 20CKT datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
FILTER LOWPASS LTE BAND13 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 2512 datasheet.pdf