Stackpole Electronics Inc. RSF2JT2R20
RSF2JT2R20 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT2R20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 2.2 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT2R20.pdf
Availability of RSF2JT2R20
QUANTITY
RSF2JT2R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT2R20
Internal Part NumberEIS-RSF2JT2R20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT2R20
Related LinksRSF2J, RSF2JT2R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT2R20 Details Description
Related parts for RSF2JT2R20
BATTERY PACK 6.0V 1200 MAH NICAD datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.3A 180 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SOT23-5 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.33MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf