Stackpole Electronics Inc. RSF2JT3K30
RSF2JT3K30 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT3K30
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 3.3K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT3K30.pdf
Availability of RSF2JT3K30
QUANTITY
RSF2JT3K30 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT3K30
Internal Part NumberEIS-RSF2JT3K30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT3K30
Related LinksRSF2J, RSF2JT3K30 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT3K30 Details Description
Related parts for RSF2JT3K30
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5 datasheet.pdf
LED BLUE 1206 SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263AB datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V R2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 8A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MERTAL HDR 1MX4R PF datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf