Stackpole Electronics Inc. RSF2JT3K90
RSF2JT3K90 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT3K90
Brief Description
RES MO 2W 3.9K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT3K90.pdf
Availability of RSF2JT3K90
QUANTITY
RSF2JT3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT3K90
Internal Part NumberEIS-RSF2JT3K90
Standard Package1,000
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT3K90
Related LinksRSF2J, RSF2JT3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT3K90 Details Description
Related parts for RSF2JT3K90
CIR BRKR THRMMAG 5A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 2A SYNC 14DFN datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
8304-1 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC SPLICE datasheet.pdf
N STRT PLG-JCK RG-142 48" datasheet.pdf