Stackpole Electronics Inc. RSF2JT3R00
RSF2JT3R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT3R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 3 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT3R00.pdf
Availability of RSF2JT3R00
QUANTITY
RSF2JT3R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT3R00
Internal Part NumberEIS-RSF2JT3R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT3R00
Related LinksRSF2J, RSF2JT3R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT3R00 Details Description
Related parts for RSF2JT3R00
EVAL MOD FOR TPS54810 datasheet.pdf
IC REG BOOST SEPIC 5V 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DRIVER HORN PIEZO W/BO 8DIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.4V 3A 15W datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT datasheet.pdf