Stackpole Electronics Inc. RSF2JT7R50
RSF2JT7R50 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT7R50
Brief Description
RES MO 2W 7.5 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT7R50.pdf
Availability of RSF2JT7R50
QUANTITY
RSF2JT7R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT7R50
Internal Part NumberEIS-RSF2JT7R50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT7R50
Related LinksRSF2J, RSF2JT7R50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT7R50 Details Description
Related parts for RSF2JT7R50
CAP CER 10000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf