Stackpole Electronics Inc. RSF2JTR470
RSF2JTR470 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JTR470
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 0.47 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JTR470.pdf
Availability of RSF2JTR470
QUANTITY
RSF2JTR470 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JTR470
Internal Part NumberEIS-RSF2JTR470
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JTR470
Related LinksRSF2J, RSF2JTR470 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JTR470 Details Description
Related parts for RSF2JTR470
PROCESSOR MODULE FOR MPLAB-ICE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
A5 1.5KW 17 BIT ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO213AB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf