Stackpole Electronics Inc. RSF3FT274R
RSF3FT274R picture photo
Mfg. Part Number
RSF3FT274R
Brief Description
RES MO 3W 274 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF3FT274R.pdf
Availability of RSF3FT274R
QUANTITY
RSF3FT274R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3FT274R
Internal Part NumberEIS-RSF3FT274R
Standard Package1,000
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3FT274R
Related LinksRSF3F, RSF3FT274R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3FT274R Details Description
Related parts for RSF3FT274R
HDI PIN ASSY 3 ROW 150 POS datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC SECURITY CTRLR 8/16BIT M5.1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CABLE ASSY MT-RJ/DUP SC SM 7M datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 20POS 3A datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf