Stackpole Electronics Inc. RSF3JA1K60
RSF3JA1K60 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JA1K60
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 3W 1.6K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JA1K60.pdf
Availability of RSF3JA1K60
QUANTITY
RSF3JA1K60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JA1K60
Internal Part NumberEIS-RSF3JA1K60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JA1K60
Related LinksRSF3J, RSF3JA1K60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JA1K60 Details Description
Related parts for RSF3JA1K60
CONV DC/DC 6W SNGL 12V 12V PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 36K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 11MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 40MA 40 OHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf