Stackpole Electronics Inc. RSF3JB3R00
RSF3JB3R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JB3R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 3W 3 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JB3R00.pdf
Availability of RSF3JB3R00
QUANTITY
RSF3JB3R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JB3R00
Internal Part NumberEIS-RSF3JB3R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JB3R00
Related LinksRSF3J, RSF3JB3R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JB3R00 Details Description
Related parts for RSF3JB3R00
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OPTIC HOLDER 26.5MM SCW1643US datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf