Stackpole Electronics Inc. RSF3JB68K0
RSF3JB68K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JB68K0
Brief Description
RES MO 3W 68K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JB68K0.pdf
Availability of RSF3JB68K0
QUANTITY
RSF3JB68K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JB68K0
Internal Part NumberEIS-RSF3JB68K0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JB68K0
Related LinksRSF3J, RSF3JB68K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JB68K0 Details Description
Related parts for RSF3JB68K0
CONN CABLE ASSY 2.5MM 4COND 6' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.7KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 5MM datasheet.pdf
FUSE FAST 5A 250V MIDGET datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf