Stackpole Electronics Inc. RSF3JB6R20
RSF3JB6R20 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JB6R20
Brief Description
RES MO 3W 6.2 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JB6R20.pdf
Availability of RSF3JB6R20
QUANTITY
RSF3JB6R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JB6R20
Internal Part NumberEIS-RSF3JB6R20
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JB6R20
Related LinksRSF3J, RSF3JB6R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JB6R20 Details Description
Related parts for RSF3JB6R20
IC CLK BUFFER 2:10 250MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 12.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
508 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
CONN PLUG HSG MALE 37POS STR datasheet.pdf