Stackpole Electronics Inc. RSF3JT100R
RSF3JT100R picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JT100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 3W 100 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JT100R.pdf
Availability of RSF3JT100R
QUANTITY
RSF3JT100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JT100R
Internal Part NumberEIS-RSF3JT100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JT100R
Related LinksRSF3J, RSF3JT100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JT100R Details Description
Related parts for RSF3JT100R
LED 7-SEG .56 DUAL GRN CC DIRECT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 4X2MM RECT T/H datasheet.pdf
INDICATOR INCAND AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 256X9 15NS 32-TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf