Stackpole Electronics Inc. RSF3JT330R
RSF3JT330R picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JT330R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 3W 330 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JT330R.pdf
Availability of RSF3JT330R
QUANTITY
RSF3JT330R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JT330R
Internal Part NumberEIS-RSF3JT330R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JT330R
Related LinksRSF3J, RSF3JT330R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JT330R Details Description
Related parts for RSF3JT330R
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 71.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 2.64V SUPPLY MONITOR SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH KEY LOCK SPDT datasheet.pdf
EVAL BOARD 14BIT 170M ADC AD9683 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf