Stackpole Electronics Inc. RSF3JT3K30
RSF3JT3K30 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JT3K30
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 3W 3.3K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JT3K30.pdf
Availability of RSF3JT3K30
QUANTITY
RSF3JT3K30 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JT3K30
Internal Part NumberEIS-RSF3JT3K30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JT3K30
Related LinksRSF3J, RSF3JT3K30 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JT3K30 Details Description
Related parts for RSF3JT3K30
IC FPGA 94 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
ALLIGATOR W/BANANA JACK datasheet.pdf
INDICATOR 24V 16MM PROMINENT GRN datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S891 / 20 K/H8 datasheet.pdf
CONN RCPT 0.4MM 70POS DUAL SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf