Stackpole Electronics Inc. RSF3JT7K50
RSF3JT7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JT7K50
Brief Description
RES MO 3W 7.5K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JT7K50.pdf
Availability of RSF3JT7K50
QUANTITY
RSF3JT7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JT7K50
Internal Part NumberEIS-RSF3JT7K50
Standard Package1,000
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JT7K50
Related LinksRSF3J, RSF3JT7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JT7K50 Details Description
Related parts for RSF3JT7K50
FIXED IND 82UH 200MA 3.648 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A DDPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH SOT665 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 590MA 180 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf