Cynergy3 RSF66A50A100P
RSF66A50A100P picture photo
Mfg. Part Number
RSF66A50A100P
Manufacturer
Product Category
Float, Level Sensors
Brief Description
DL PNT FLOATSWITCH 134MM TOTAL L
Datasheet Download
RSF66A50A100P.pdf
Availability of RSF66A50A100P
QUANTITY
RSF66A50A100P Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF66A50A100P
Internal Part NumberEIS-RSF66A50A100P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSelecting the Correct Floatswitch
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyFloat, Level Sensors
SeriesRSF66
TypeLiquid
Output TypeSwitch (2) (Dual Float)
Output ConfigurationSPST-NC/NO, SPST-NC/NO
Current600mA
Minimum Liquid Specific Gravity0.85
Switch Actuation Level1.969", 3.937" (50mm, 100mm)
Mounting TypePanel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & PrismPolyphenylene Sulphide (PPS)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Voltage Rating120VDC, 240VAC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF66A50A100P
Related LinksRSF66A, RSF66A50A100P Datasheet, Cynergy3 Distributor
RSF66A50A100P Details Description
Related parts for RSF66A50A100P
IC CLOCK/DATA RECOVERY 28-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W +/-12V 83MA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 7.5MM datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X8R 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A QD 38TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER O/P 0.25W datasheet.pdf