Nichicon RSL0E101MCN1GB
RSL0E101MCN1GB picture photo
Mfg. Part Number
RSL0E101MCN1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
RSL0E101MCN1GB.pdf
Availability of RSL0E101MCN1GB
QUANTITY
RSL0E101MCN1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of RSL0E101MCN1GB
Internal Part NumberEIS-RSL0E101MCN1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFPCAP Conductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, SL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Surface Mount Land Size0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSL0E101MCN1GB
Related LinksRSL0E10, RSL0E101MCN1GB Datasheet, Nichicon Distributor
RSL0E101MCN1GB Details Description
Related parts for RSL0E101MCN1GB
LED BLUE CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 8K FLASH 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 12POS .050" datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
IC POT DGTL PB 16TP LN LP 8-SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
ADHESIVE MARKER CARD 1-10 datasheet.pdf
BLZ 5.08/02/180 SN DKGN datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1B ACCESSORY datasheet.pdf
OSC MEMS 187.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf