EPCOS (TDK) B43501D2108M62
B43501D2108M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43501D2108M62
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43501D2108M62.pdf
Availability of B43501D2108M62
QUANTITY
B43501D2108M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501D2108M62
Internal Part NumberEIS-B43501D2108M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.24A
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501D2108M62
Related LinksB43501D, B43501D2108M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501D2108M62 Details Description
Related parts for B43501D2108M62
OSC XO 135.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
6061 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
RES 350 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
IC CHRG MGMT LI-ION/LI-POL 36QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
.100 CABLE JUMPER 281000611 datasheet.pdf
SOFTWARE PROJECT PLANNING datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf