Sullins Connector Solutions RSM12DRSN
RSM12DRSN picture photo
Mfg. Part Number
RSM12DRSN
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RSM12DRSN.pdf
Availability of RSM12DRSN
QUANTITY
RSM12DRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of RSM12DRSN
Internal Part NumberEIS-RSM12DRSN
Series-
PackagingTube
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSM12DRSN
Related LinksRSM1, RSM12DRSN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSM12DRSN Details Description
Related parts for RSM12DRSN
RELAY OPTOMOS 120MA SP-NO 6-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 16POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
SWITCH SNAP.1A SPST-NC .250 QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 8MM BLACK datasheet.pdf