Sullins Connector Solutions RSM28DRKH-S13
RSM28DRKH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RSM28DRKH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RSM28DRKH-S13.pdf
Availability of RSM28DRKH-S13
QUANTITY
RSM28DRKH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSM28DRKH-S13
Internal Part NumberEIS-RSM28DRKH-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSM28DRKH-S13
Related LinksRSM28D, RSM28DRKH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSM28DRKH-S13 Details Description
Related parts for RSM28DRKH-S13
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 10PS R/A 2MM T/H TIN datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.29A 190 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf