Sullins Connector Solutions RSM30DTBS
RSM30DTBS picture photo
Mfg. Part Number
RSM30DTBS
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RSM30DTBS.pdf
Availability of RSM30DTBS
QUANTITY
RSM30DTBS Order Process
Ship out your order
Specifications of RSM30DTBS
Internal Part NumberEIS-RSM30DTBS
Series-
PackagingTube
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSM30DTBS
Related LinksRSM3, RSM30DTBS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSM30DTBS Details Description
Related parts for RSM30DTBS
MODEM RF 900MHZ RS232/485 9600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 2K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT .1A ROLL LEVER datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 1GBIT 168BGA datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC MCU 512KBIT 2MB FLASH datasheet.pdf
AB 3C 3#16 PIN PLUG datasheet.pdf
+5 V Low Power RS-485 PROFIBUS Transceiver IC datasheet.pdf