Stackpole Electronics Inc. RSMF12FB33R2
RSMF12FB33R2 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12FB33R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 33.2 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSMF12FB33R2.pdf
Availability of RSMF12FB33R2
QUANTITY
RSMF12FB33R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12FB33R2
Internal Part NumberEIS-RSMF12FB33R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12FB33R2
Related LinksRSMF12, RSMF12FB33R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12FB33R2 Details Description
Related parts for RSMF12FB33R2
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM WIRE WRAP datasheet.pdf
ACCESSETHERLINX, TX/4 + CWDM-SM1 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
DSUB 27W2 M SOD BRAC G datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf