Stackpole Electronics Inc. RSMF12FT43R2
RSMF12FT43R2 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12FT43R2
Brief Description
RES MO 1/2W 43.2OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF12FT43R2.pdf
Availability of RSMF12FT43R2
QUANTITY
RSMF12FT43R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12FT43R2
Internal Part NumberEIS-RSMF12FT43R2
Standard Package5,000
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12FT43R2
Related LinksRSMF12, RSMF12FT43R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12FT43R2 Details Description
Related parts for RSMF12FT43R2
CAP CER 0.22UF 10V Y5V 0402 datasheet.pdf