Stackpole Electronics Inc. RSMF12JB20R0
RSMF12JB20R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12JB20R0
Brief Description
RES MO 1/2W 20 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF12JB20R0.pdf
Availability of RSMF12JB20R0
QUANTITY
RSMF12JB20R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12JB20R0
Internal Part NumberEIS-RSMF12JB20R0
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12JB20R0
Related LinksRSMF12, RSMF12JB20R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12JB20R0 Details Description
Related parts for RSMF12JB20R0
IC OPAMP GP 150MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 265MA 2.1 OHM datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf