Stackpole Electronics Inc. RSMF12JT16K0
RSMF12JT16K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12JT16K0
Brief Description
RES MO 1/2W 16K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF12JT16K0.pdf
Availability of RSMF12JT16K0
QUANTITY
RSMF12JT16K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12JT16K0
Internal Part NumberEIS-RSMF12JT16K0
Standard Package5,000
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12JT16K0
Related LinksRSMF12, RSMF12JT16K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12JT16K0 Details Description
Related parts for RSMF12JT16K0
IC OPAMP CFA 1GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SC70-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 20.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
D4N-1E2G datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-523 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 11.97W datasheet.pdf