Stackpole Electronics Inc. RSMF12JT1K80
RSMF12JT1K80 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12JT1K80
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 1.8K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF12JT1K80.pdf
Availability of RSMF12JT1K80
QUANTITY
RSMF12JT1K80 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12JT1K80
Internal Part NumberEIS-RSMF12JT1K80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12JT1K80
Related LinksRSMF12, RSMF12JT1K80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12JT1K80 Details Description
Related parts for RSMF12JT1K80
RES 0.13 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
BIT TORXPLUS IP30 1.97" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 2A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUL SPI I2C TSOT23-8 datasheet.pdf
CABLE DUCT 60MMX60MM datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO34 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.5% 0.3W 1206 datasheet.pdf
LUG ALUMINUM MECH 2 HOLE datasheet.pdf
IC AMP SI-MMIC datasheet.pdf
FUSE FAST ACTING CUBE 80A datasheet.pdf