Stackpole Electronics Inc. RSMF12JT68K0
RSMF12JT68K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12JT68K0
Brief Description
RES MO 1/2W 68KOHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF12JT68K0.pdf
Availability of RSMF12JT68K0
QUANTITY
RSMF12JT68K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12JT68K0
Internal Part NumberEIS-RSMF12JT68K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12JT68K0
Related LinksRSMF12, RSMF12JT68K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12JT68K0 Details Description
Related parts for RSMF12JT68K0
FUSE BOARD MNT 5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC ASYNC BINARY COUNTER 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2812 datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf