Stackpole Electronics Inc. RSMF1GT240R
RSMF1GT240R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1GT240R
Brief Description
RES MO 1W 240 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1GT240R.pdf
Availability of RSMF1GT240R
QUANTITY
RSMF1GT240R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1GT240R
Internal Part NumberEIS-RSMF1GT240R
Standard Package2,500
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1GT240R
Related LinksRSMF1, RSMF1GT240R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1GT240R Details Description
Related parts for RSMF1GT240R
FIXED IND 15UH 7.2A 15 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL R/A 4.75MM datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf