Stackpole Electronics Inc. RSMF1JA160R
RSMF1JA160R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JA160R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 160 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JA160R.pdf
Availability of RSMF1JA160R
QUANTITY
RSMF1JA160R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JA160R
Internal Part NumberEIS-RSMF1JA160R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JA160R
Related LinksRSMF1, RSMF1JA160R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JA160R Details Description
Related parts for RSMF1JA160R
IC TRANSCVR BIDIR 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf