Stackpole Electronics Inc. RSMF1JA300R
RSMF1JA300R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JA300R
Brief Description
RES MO 1W 300 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JA300R.pdf
Availability of RSMF1JA300R
QUANTITY
RSMF1JA300R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JA300R
Internal Part NumberEIS-RSMF1JA300R
Standard Package2,000
SeriesRSMF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JA300R
Related LinksRSMF1, RSMF1JA300R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JA300R Details Description
Related parts for RSMF1JA300R
RES 3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM60H/MC60F/MDM60H datasheet.pdf
CBL 19POS 0.5MM JMPR TYPE D 4" datasheet.pdf
2 X M12 D-CODED STR OVERMOLD 1M datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 15.8A 5 MOHM SMD datasheet.pdf