Stackpole Electronics Inc. RSMF1JB5R10
RSMF1JB5R10 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JB5R10
Brief Description
RES MO 1W 5.1 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JB5R10.pdf
Availability of RSMF1JB5R10
QUANTITY
RSMF1JB5R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JB5R10
Internal Part NumberEIS-RSMF1JB5R10
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JB5R10
Related LinksRSMF1, RSMF1JB5R10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JB5R10 Details Description
Related parts for RSMF1JB5R10
RES 26.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 8BIT REGISTER TXRX 48-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 120MH 48MA 288 OHM TH datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 8.192V SOT23-3 datasheet.pdf
SCS FOAM53X100X1110 MM LONG datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
PRELINK EXTENDER CAT6A datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 18CIRC .375 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf