Stackpole Electronics Inc. RSMF1JB62K0
RSMF1JB62K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JB62K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 62K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JB62K0.pdf
Availability of RSMF1JB62K0
QUANTITY
RSMF1JB62K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JB62K0
Internal Part NumberEIS-RSMF1JB62K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JB62K0
Related LinksRSMF1, RSMF1JB62K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JB62K0 Details Description
Related parts for RSMF1JB62K0
DIODE ZENER 36V 500MW MSD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SCKT datasheet.pdf
DIODE STD REC 600V 100A 3PH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf