Sullins Connector Solutions GBB66DYFN
GBB66DYFN picture photo
Mfg. Part Number
GBB66DYFN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 66POS SMD
Datasheet Download
GBB66DYFN.pdf
Availability of GBB66DYFN
QUANTITY
GBB66DYFN Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB66DYFN
Internal Part NumberEIS-GBB66DYFN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row66
Number of Positions132
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C