Stackpole Electronics Inc. RSMF1JB62K0
RSMF1JB62K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JB62K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 62K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JB62K0.pdf
Availability of RSMF1JB62K0
QUANTITY
RSMF1JB62K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JB62K0
Internal Part NumberEIS-RSMF1JB62K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JB62K0
Related LinksRSMF1, RSMF1JB62K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JB62K0 Details Description
Related parts for RSMF1JB62K0
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TRANS NPN 5V 6.5MA SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.13 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
MOD SMART PWR STAGE 2MHZ 31MLP datasheet.pdf