Stackpole Electronics Inc. RSMF1JT18K0
RSMF1JT18K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JT18K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 18K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JT18K0.pdf
Availability of RSMF1JT18K0
QUANTITY
RSMF1JT18K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JT18K0
Internal Part NumberEIS-RSMF1JT18K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JT18K0
Related LinksRSMF1, RSMF1JT18K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JT18K0 Details Description
Related parts for RSMF1JT18K0
TRANS PREBIAS DUAL NPN MINI6 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3 PG21 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 2225 datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG ADJ 2.5A TSSOP datasheet.pdf