Stackpole Electronics Inc. RSMF1JT2K70
RSMF1JT2K70 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JT2K70
Brief Description
RES MO 1W 2.7K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JT2K70.pdf
Availability of RSMF1JT2K70
QUANTITY
RSMF1JT2K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JT2K70
Internal Part NumberEIS-RSMF1JT2K70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JT2K70
Related LinksRSMF1, RSMF1JT2K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JT2K70 Details Description
Related parts for RSMF1JT2K70
CAP CER 680PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 1POS .100 datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf