Stackpole Electronics Inc. RSMF1JTR240
RSMF1JTR240 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JTR240
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 0.24 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JTR240.pdf
Availability of RSMF1JTR240
QUANTITY
RSMF1JTR240 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JTR240
Internal Part NumberEIS-RSMF1JTR240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JTR240
Related LinksRSMF1, RSMF1JTR240 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JTR240 Details Description
Related parts for RSMF1JTR240
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 3A DPAK datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X7R 1210 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT QUAD 12V 8A datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 34MM datasheet.pdf