Stackpole Electronics Inc. RSMF2FB2K80
RSMF2FB2K80 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2FB2K80
Brief Description
RES METAL OX 2W 2.8K OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF2FB2K80.pdf
Availability of RSMF2FB2K80
QUANTITY
RSMF2FB2K80 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2FB2K80
Internal Part NumberEIS-RSMF2FB2K80
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2FB2K80
Related LinksRSMF2, RSMF2FB2K80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2FB2K80 Details Description
Related parts for RSMF2FB2K80
IC 80C51 MCU 8K OTP 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF 20MA datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 8MM NPN/NO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1W datasheet.pdf