Stackpole Electronics Inc. RSMF2FB3K01
RSMF2FB3K01 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2FB3K01
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 2W 3.01K OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF2FB3K01.pdf
Availability of RSMF2FB3K01
QUANTITY
RSMF2FB3K01 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2FB3K01
Internal Part NumberEIS-RSMF2FB3K01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2FB3K01
Related LinksRSMF2, RSMF2FB3K01 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2FB3K01 Details Description
Related parts for RSMF2FB3K01
IC OPAMP GP 1.3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 2X0.4MM 5.51" datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 20BIT HI 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf