Stackpole Electronics Inc. RSMF2FT750R
RSMF2FT750R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2FT750R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 2W 750 OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF2FT750R.pdf
Availability of RSMF2FT750R
QUANTITY
RSMF2FT750R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2FT750R
Internal Part NumberEIS-RSMF2FT750R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2FT750R
Related LinksRSMF2, RSMF2FT750R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2FT750R Details Description
Related parts for RSMF2FT750R
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SC70 datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
CRIMP DIE FOR CT-2001 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
BCP-381- 5 BK datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
MICRO 51 P 36" RBW JACKS datasheet.pdf