Stackpole Electronics Inc. RSMF2FTR475
RSMF2FTR475 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2FTR475
Brief Description
RES METAL OX 2W 0.475 OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF2FTR475.pdf
Availability of RSMF2FTR475
QUANTITY
RSMF2FTR475 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2FTR475
Internal Part NumberEIS-RSMF2FTR475
Standard Package2,500
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.475
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2FTR475
Related LinksRSMF2, RSMF2FTR475 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2FTR475 Details Description
Related parts for RSMF2FTR475
IC MPU SUPERVISOR 2.9V 9MICROSMD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 570MA 2.20 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 1.6A TO277A datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.3A datasheet.pdf