Stackpole Electronics Inc. RSMF2GB240R
RSMF2GB240R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2GB240R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 2W 240 OHM 2% AXL
Datasheet Download
RSMF2GB240R.pdf
Availability of RSMF2GB240R
QUANTITY
RSMF2GB240R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2GB240R
Internal Part NumberEIS-RSMF2GB240R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2GB240R
Related LinksRSMF2, RSMF2GB240R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2GB240R Details Description
Related parts for RSMF2GB240R
TVS DIODE 162VWM 287VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
INDICATOR PANEL 8 CHANNELS datasheet.pdf
KIT PANEL MOUNT FOR SWITCHES datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf